O autorze
Działamy od niemal 15 lat przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w Warszawie. Jesteśmy grupą młodych wolontariuszek i wolontariuszy, którym zależy na upowszechnianiu rzetelnej, zgodnej z międzynarodowymi standardami edukacji seksualnej w polskich szkołach. Odpowiednio przeszkoleni edukatorzy i edukatorki prowadzą zajęcia w gimnazjach i liceach oraz udzielają porad przez telefon zaufania i forum internetowe. Grupa organizuje także cykliczne akcje uliczne, np. walentynkową „Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV” oraz sporządza raporty i rekomendacje, które kieruje m.in. do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Więcej informacji na stronie www.ponton.org.pl

Ponton na Poznań Pride Week

Grupa Ponton
Dnia 24 września 2016 roku, wolontariuszki z Grupy Ponton miały przyjemność uczestniczyć w Poznań Pride Week. To już druga edycja tego wydarzenia, które organizowane jest przez Stowarzyszenie Stonewall.

Edukacja seksualna na tęczowo

Grupa Stonewall na co dzień zajmuje się integracją środowisk LGBT oraz zrzeszaniem ludzi, którzy popierają postulaty równouprawnienia par osób tej samej płci, a ponadto walczą z dyskryminacją i przemocą wobec nich. Ponieważ jednym z założeń Grupy Stonewall jest edukacja i przekazywanie rzetelnej wiedzy, a także przeciwstawianie się wszelkim uprzedzeniom czy mitom, poproszono nas, abyśmy zajęli się tą sferą. Z miłą chęcią przyjęliśmy zaproszenie i wydelegowaliśmy spośród naszej grupy trzy edukatorki seksualne, które wyruszyły do Poznania.

Piknik Rodzinny

Na sobotę, czyli przedostatni dzień Poznań Pride Week zaplanowano Piknik Rodzinny w Parku Marcinkowskiego oraz Marsz Równości, idący najważniejszymi ulicami miasta. Tego dnia Park Marcinkowskiego zamienił się w piękny, radosny i kolorowy festyn rodzinny. Park podzielono na strefy: family z atrakcjami i animacjami dla dzieci, gastronomia, dyskusja, gdzie rozmawiano na temat konsekwencji braku uregulowania związków osób tej samej płci i edukacja, gdzie Ponton dzielił się z uczestnikami wiedzą z zakresu profilaktyki HIV/AIDS.

Co dobrego u nas?

Nasze stanowisko cieszyło się sporym zainteresowaniem. W czasie pikniku jak i marszu do naszego stołu podchodziło bardzo dużo młodych ludzi, którzy byli ciekawi tego co możemy im zaoferować. Tym razem w swojej ofercie Ponton miał przygotowany zestaw 100 pytań otwartych, które dla jednych uczestników były bezproblemowe, dla drugich kłopotliwe, a dla jeszcze innych zaskakujące. Dla każdego znalazło się coś przydatnego. Furorę robił nasz test wiedzy odnośnie płynów zakaźnych w kontekście zakażeń HIV oraz możliwość dosłownie namacalnego poznania infekcji oraz chorób przenoszonych drogą płciową za pomocą dostępnych na stoisku pluszaków. Nie obeszło się również bez naszego tradycyjnego punktu edukacyjnego czyli poprawnego zakładania i użytkowania prezerwatywy, męskiej jak i żeńskiej. Jak pokazują nasze doświadczenia, tej lekcji nigdy za wiele. Poszczególne kroki obchodzenia się z prezerwatywą zaskoczyły wielu uczestników Poznań Pride Week.


Dowodem na zainteresowanie tematyką oraz potrzebą edukacji seksualnej jest to, że rozdałyśmy niemal wszystkie materiały, które przywiozłyśmy z Warszawy. Cieszymy się bardzo, że Grupa Ponton mogła być częścią tego wydarzenia i że doświadczyłyśmy tyle pozytywnej energii i wsparcia od wszystkich, którzy z nami rozmawiali. Dziękujemy i polecamy się na przyszłość. ;)

Aleksandra Stachura - edukatorka w Grupie Edukatorów Seksualnych Ponton
Trwa ładowanie komentarzy...